C200-04200176
- SKU
- C200-04200176
| HS Code | 8504408490 |
| Power Rating | 4kW/5HP |
| Phase | 3 |
| Voltage | 200V |
| Current Rating | 17.6A |
Environment
| Ambient Operating Temperature | Size 1 - 4: -20°C to 40°C (-4°F to 104°F) @ 3 kHz switching freq. | Operation to 60°C (140°F) with de-rating Size 5 - 9: -20°C to 40°C (-4°F to 104°F) @ 3 kHz switching freq. | Operation to 55°C (131°F) with de-rating |
| Cooling Method | Forced convection |
| Humidity | 95 % non-condensing at 40 °C (104 °F) |
AC Supply Requirements
| Voltage | 100 V models: 100 to 120 Vac ±10% 200 V models: 200 to 240 Vac ±10% 400 V models: 380 to 480 Vac ±10% |
| Phase | 1Ø and 3Ø (Model dependent) |
| Maximum Supply Imbalance | 2% negative phase sequence, 3% voltage imbalance between phases |
| Input Frequency | 45 to 66 Hz |
| Input Displacement Power Factor | 0.97 |
Control
| Switching Frequency | Size 1 - 4: 0.667, 1, 2, 3, 4, 6, 8 12 & 16 kHz Size 5 - 9: 2, 3, 4, 6, 8 12 & 16 kHz |
| Output Frequency Range | 0 to 550 Hz |
| Frequency Accuracy | ±0.02% of full scale |
| Frequency Resolution | 0.01 Hz |
Protection
| DC Bus Undervoltage Trip | 100 V models: 175 Vdc 200 V models: 175 Vdc 400 V models: 330 Vdc |
| DC Bus Overvoltage Trip | Frame sizes 1 - 4: 100 V models: 510 Vdc 200 V models: 510 Vdc 400V models: 870 Vdc |
| Frame size 5 - 9: 200V models: 415 Vdc 400 V models: 830 Vdc |
| Drive Overload Trip | Programmable: Default settings: 180% for 3s, 150% for 60s |
| Instantaneous Overcurrent Trip | 220% of rated motor current |
| Phase Loss Trip | DC bus ripple threshold exceeded |
| Over-temperature Trip | Drive heatsink temperature exceeds 95°C (203°F) |